Mehmet Şimşek’in itimat ve destek açıklamaları kime yönelik?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ekonomi politikalarının Cumhurbaşkanı’ndan tam destek aldığını açıklamasının ardından, Erdoğan da Batman mitinginde Şimşek’e tam itimadının olduğunu açıkladı. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, ekonomi yönetiminin Erdoğan’ın desteği olmadan bir karar almasının zaten mümkün olmadığını belirtti, “Ortada fol yok yumurta yok, nereden çıkıyor bu destek sözleri?” diye yazdı.

Aktaş’ın “Bu ‘destek’ ve ‘itimat’ mesajlarının nedeni ne?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Her destek açıklaması zihinlerde bir takım soruların oluşmasına ’Acaba’ denilmesine yol açtı ve açmaya devam ediyor.

‘Ortada fol yok yumurta yok, nereden çıkıyor bu destek sözleri?’

Akla şu geliyor tabii ki…

‘Demek ki özellikle yabancı yatırımcılar Cumhurbaşkanının ekonomi yönetimine bakışının her an değişebileceği kaygısı yaşıyor, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bu kaygıyı yok etmek için bu tür açıklamalara başvuruyor.’

Öyle ya ortada bir kaygı yoksa, niye böyle açıklamalar yapılır ki?

Diğer bakanlar, örneğin İçişleri Bakanı uyuşturucu çetelerine karşı yürütülen mücadele sırasında çıkıp niye zaman zaman ’Cumhurbaşkanının tam desteği arkamızda’ diye açıklama yapma gereği duymuyor? Ya da Dışişleri Bakanı çalışma alanıyla ilgili faaliyetleri yürütürken niye Cumhurbaşkanının desteğini dile getirmiyor?

Ne yani Cumhurbaşkanı Erdoğan yalnızca ekonomik konularla mı ilgili ki yalnızca Maliye Bakanı Şimşek’ten bu tür açıklamalar duyuyoruz?

ŞİMDİ DE İTİMAT AÇIKLAMASI

Şimşek göreve getirildiğinden beri defalarca Cumhurbaşkanının desteğine vurgu yapmıştı.

Bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Şimşek’e itimat açıklaması geldi.

Her ne kadar denk makamlar değilse de sanki karşılıklı bir jestleşme var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün Batman’da seçim mitinginde yaptığı konuşmada Batmanlı olan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e olan itimadını dile getirdi.

‘Tüm dünya gibi ülkemizi de olumsuz etkileyen enflasyon meselesini de göz ardı etmiyoruz. Ekonomide gerçekten yetkin isimlerden oluşan güçlü bir kadro kurduk. Batman’ın bir evladı olan Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’e bu konuda tam itimadım var…’

Gerçi Erdoğan Şimşek’e yönelik ’İtimadım var’ sözünü durup dururken söylemiyor. Seçim mitingi kürsüsü Batman’da kurulmuş, 31 Mart çok önemseniyor ve Batmanlı olan Mehmet Şimşek’i kürsüye çıkarmamak ve hatta onun Kürtçe konuşmasını teşvik etmemek olmaz.

Erdoğan, Şimşek için ‘İtimadım var’ sözünü öyle görünüyor ki bulunulan ortam gerektirdiği için söyledi. Yoksa o da Şimşek’in kendisi için sık sık dile getirdiği destek sözünün karşılığı olarak mı itimat kavramından söz etti, onu bilemeyiz tabii ki.

Ama Şimşek’in Erdoğan için sık sık ’Desteği var’ sözünü dile getirmesi, Erdoğan’ın da Şimşek için ’İtimadım var’ demesi sanki kafalarda soru işareti oluşmasına yol açıyor gibi.

Hem zaten Cumhurbaşkanının desteği olmadan Maliye Bakanlığı koltuğunda oturmak ya da kamuda üst düzey bir bürokrat olarak görev yapmak mümkün mü?”

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x