DGS başvuru ücreti ne kadar, başvuru nasıl yapılır?

Her yıl yüzbinlerce adayın katıldığı, önlisans bölümlerden, fakülteye geçme olanağı sağlayan DGS başvurusu 10 gün boyunca sürecek. DGS başvurusu tamamlanan adalar 30 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek sınava katılacak.

DGS BAŞVURU EKRANI (ÖSYM AİS)

DGS BAŞVURU KILAVUZU 2024

 

DGS BAŞVURU NE ZAMAN ?

DGS başvuruları 10 Mayıs – 20 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında yapılacak. Geç başvuru tarihi ise 28 Mayıs 2024 olarak belirlendi.

DGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

DGS başvuru ücreti 590 lira olarak belirlendi. 

Geç Başvuru Gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, %50 artırımlı olarak aynı gün ödenecek.

DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

DGS başvuru işlemleri 10 Mayıs tarihinden itibaren ais.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılacak. DGS başvuru kılavuzu da ÖSYM’nin sitesinden yayınlandı.

DGS NE ZAMAN?

Dikey Geçiş Sınavı, 30 Haziran 2024’te gerçekleştirilecek.

DGS NASIL OLACAK?

DGS sınavı 135 dakika sürecek, sınavda adaylara dijital ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulaması. Testte, 50 dijital ve 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru yer alacak. Sınavda geçiş testi, lisans bağlantısındaki başarıda etkili olan dijital ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) yazılımı standardını amaçlanıyor. Bu amaçlanan ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve ölçümlere yönelik olmayacaktır. Test takipleri, farklı alanlardan gelen yükseköğretimden mezun olabilecek cevaplar niteliğinde olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x